Dommerkonferanse 14.01.2012
Barbara Thornley holder
foredrag om standarden.
Styret i NSSK har gjort flere forsøk tidligere, men 14.januar inviterte vi endelig til dommerkonferanse. Alle norske dommere autoriserte for Shetland Sheepdog og dommere under opplæring ble invitert til et foredrag med Barbara Thornley fra England. Barbara er en internasjonalt vel anerkjent autoritet på rasestandarden det skal dømmes etter i land tilsluttet FCI.

Forsamlingen ble på vegne av Styret i NSSK ønsket velkommen av Trude Holmen, som presenterte Barbara og overlot ordet til henne.

Hun startet med å presisere at Standarden er The Kennel Clubs eiendom fordi FCI har et prinsipp som sier at det er kennelklubben i rasens hjemland som er eier av dens standard. Den er et dokument man ikke enkelt gjør endringer på!
Her vises Barbara ting i praksis
- til konsentrerte deltakere.

Så gikk hun over til å forklare hvordan Sheltiens historiske arbeidsoppgaver stillet store krav til eksteriøret, og hun flettet hele tiden inn disse funksjonskravene i sine forklaringer vedrørende eksteriørdetaljer. Detaljer som ønsket øyenform, øyeplassering, benstamme, vinkling, pels og ørebæring fikk alle sine historiske forklaringer, og ble illustrert gjennom eksempler. Hun forklarteogså hvordan Shetlandsøyenes spesielle natur var med på å forme hvordan hundenes ekteriør måtte være for at de skulle fungere optimalt. Dette landskapet ble også en del av forklaringen på det noe reserverte gemyttet man ser hos enkelte Shelties- Det var langt mellom husene og hundene hadde ikke behov for å elske alle de så. Hun oppfordret dommerne som var tilstede sterkt om ikke å bøye seg over og grabbe etter en Sheltie, men ta det rolig i møtet med hunden. Hunder som da forsvinner bak eieren skal ikke premieres høyt, men noe reserverthet bør ikke straffes. Rasens helhetsinntrykk ble også viet mye oppmerksomhet, den må være smidig, sunn og sterk, men ikke grov og tung.

Etter en lett lunsj var det "hands on" og dommerne fikk presentert ulike typer hunder av alle godkjente farger. De ble delt i tre grupper der de fikk diskutere seg imellom hva de mente om hundene. Senere fikk alle høre hverandres vurdering, og anledning til å høre Barbaras tanker.

I følge tilbakemeldingene som kom etter vi var ferdige hadde mange godt utbytte av seminaret, og hundeeierene som hadde fått sine hunder "plukket fra hverandre" virket også som om de hadde hatt lært noe av å høre de ulike vurderingene. Sporty gjort å stille slik, for det var langt fra bare pene ting som ble sagt. Men tonen var hyggelig og da er jo det meste greit!

Til avslutning ble Barbara takket for innsatsen, og overrakt et nydelig porslelensfat med en rasetypisk Shetland Sheepdog som motiv (malt av Ingrid Myklebostad).

Styret ønsker å takke:
 * Anne Indergaard, Wenche Eikeseth, Trond Storsveen, Elin Normannseth, Anne-Cath. Unelsrød, Petter Fodstad, Helge Lie, Inger Ronander, Per Kr Andersen, Trygve Heyerdahl, Espen Engh og Anders Tunold-Hanssen for at de aktivt var med på å skape et godt seminar med alle sine spørsmål og velvilje.
 * Ina Himle, Gunn Belikelia Vellene, Lena Solberg, Grete Olavessen og Sissel Tangnes for å stille sine hunder til disposisjon.
 * Ingrid Myklebostad for å huse foredragsholder, ta bilder og male en flott gave.
 * Og sist, men ikke minst: Takk til Barbara Thornley for å dele av sin store kunnskap til beste for Shetland Sheepdograsen i fremtiden!


 Tilbake til NSSKs førsteside